16ος Στόχος Αειφόρου Ανάπτυξης-Ειρήνη, ΟΧΙ πόλεμος!

Τα παιδιά του 3ου Νηπιαγωγείου με αφορμή την Επέτειο του 1940 και του ΟΧΙ των Ελλήνων ενάντια στους Ιταλούς επεξεργάστηκαν τις έννοιες της Ειρήνης και του Πολέμου συνδέοντας τες με τον 16ο στόχο Αειφόρου Ανάπτυξης του ΟΗΕ που ορίζει “Ειρήνη, Δικαιοσύνη και Ισχυροί Θεσμοί'” .

Αρχικά επεξεργαστήκαμε το ποίημα “Όταν κάνουνε πόλεμο” του Γιώργου Μαρίνου και αφού εντοπίσαμε εικόνες του ποιήματος που τους έκαναν εντύπωση  στην συνέχεια τις ζωγράφισαν. Έπειτα το καθένα  παρουσίασε στους συμμαθητές τους την εργασία του και έδωσε στο ποίημα ένα νέο τίτλο δικής του έμπνευσης.

Μερικοί τίτλοι που δόθηκαν από τα παιδιά ήταν:

• Η ομορφότερη Γη

• Η Γη που την πονάει ο λαιμός

• Η Γη που αγαπάει την Ειρήνη

• Ειρήνη

• Πονάει η καρδιά της

• Η Γη είναι καλή

• Η καλύτερη Γη

• Πονόλαιμος

• Γη

• Ο Πόλεμος και η Ειρήνη

Η επόμενη δραστηριότητα σε συνάφεια με την προηγούμενη ήταν η δημιουργία αφίσας με ομαδική συμμετοχή όλων των παιδιών με θέμα “ΕΙΡΗΝΗ,ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΟΣ” όπου τα παιδιά ζωγράφισαν και έγραψαν με τα χρώματα της Ειρήνης γιατί η Ειρήνη σημαίνει αγάπη, φιλία, σχολεία, παιδεία, περιλαμβάνει συναισθήματα και έχει τα δικά της χρώματα. Ανάλογα συμβαίνει και με τον Πόλεμο όπου περιλαμβάνει πόνο, φόβο, εγκατάλειψη και ένα πλήθος αρνητικών καταστάσεων και έχει και αυτός τα δικά του χρώματα .Έτσι λοιπόν η αφίσα που δημιούργησαν περιλαμβάνει αυτή ακριβώς την αντίθεση των δύο καταστάσεων.

Στα πλαίσια της διαθεματικότητας, συμπληρώσαμε τις δραστηριότητες της Ειρήνης και του Πολέμου που αφορούσαν την θεματική της Επετείου του ΟΧΙ με ρομποτική όπου τα παιδιά προγραμμάτισαν το ρομποτάκι του σχολείου μας την αγαπημένη μας Bee Bot να συλλέξει τις ελληνικές σημαίες μέχρι να φτάσει στην επετειακή ημερομηνία!

Bee Bot εν δράσει!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...