“Ένας γλάρος ταξιδεύει στις ακτές της Πιερίας”-Συνεργασία με το ΚΕΠΕΑ Ανατολικού Ολύμπου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας συμμετείχαν στο πρόγραμμα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικού Ολύμπου με τίτλο “Ένας γλάρος ταξιδεύει στις ακτές της Πιερίας”(7-11-2022). Χώρος πραγματοποίησης του προγράμματος ήταν το λιμάνι της Παραλίας Κατερίνης. Στη δράση συμμετείχαν και γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας.

ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Οι συμμετέχοντες:

• να γνωρίσουν από κοντά το θαλάσσιο  και παράκτιο περιβάλλον μέσα και έξω από το λιμάνι,
  • να αντιληφθούν την άμεση σχέση του φυσικού περιβάλλοντος με τις δραστηριότητες των ανθρώπων μέσα και έξω από το λιμάνι,
  • να διερευνήσουν τη ζωή του λιμανιού και να έρθουν σε επαφή με τους ανθρώπους του,
  • να εντοπίσουν τις ανθρώπινες επεμβάσεις στο θαλάσσιο φυσικό περιβάλλον και τις συνέπειες τους και να προτείνουν λύσεις,
  • να συνειδητοποιήσουν το ρόλο του λιμανιού στην ανάπτυξη της ευρύτερης περιοχής και την ανάγκη αειφορικής του διαχείρισης.

Στη δράση αυτή περιδιάβηκαν στο λιμάνι όπου είδαν διάφορα σημαντικά σημεία του, ζωγράφισαν στην άμμο  συγκέντρωσαν υλικά (σκουπίδια όπως παιχνίδια της θάλασσας ,κοχύλια,ξύλα) και επιστρέφοντας στο Νηπιαγωγείο δημιούργησαν μία αφίσα όπου  αποτύπωσαν το ταξίδι του γλάρου στο λιμάνι!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...