ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ:3ος ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ”ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ”

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων, το 3ο νηπιαγωγείο Αιγινίου υλοποίησε την σχολική χρονιά 2022-2023 δράσεις που βασίζονται στο  εκπαιδευτικό υλικό, ΑΞΙΕΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ της Διεύθυνσης Π Ε. Αν. Θεσσαλονίκης  του Τομπούλογλου Ιωάννη ,Υπεύθυνου Αγωγής Υγείας. Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό είναι εμπνευσμένο από την ιδέα και τη φιλοσοφία του LVEP,( Living Values Education Program’)ένα διεθνές εκπαιδευτικό πρόγραμμα που έγινε με συνεργασία εκπαιδευτικών απ’ όλο τον κόσμο και στοχεύει στην ενίσχυση προσωπικών και κοινωνικών αξιών που συμβάλλουν σημαντικά στη ζωή και την ευτυχία του ανθρώπου: ειρήνη, σεβασμός, αγάπη, υπευθυνότητα, ευτυχία, ελευθερία, συνεργασία, τιμιότητα, ταπεινοφροσύνη, ανεκτικότητα, απλότητα και ενότητα.   Ο τίτλος του προγράμματος που υλοποιήθηκε στο νηπιαγωγείο  ήταν: “Τι κι αν είμαι μικρό, θέλω να ξέρω στην ζωή ,τι είναι σημαντικό”. Οι μαθητές/τριες μέσα σ’ ένα ασφαλές εκπαιδευτικό περιβάλλον, αναγνώρισαν / εξέφρασαν συναισθήματα και ιδέες, ανέπτυξαν κριτική σκέψη, βίωσαν την εμπειρία των αξιών, απέκτησαν γνώσεις και οραματίστηκαν έναν καλύτερο κόσμο.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...