“Έλα να μασκαρευτούμε και τις Απόκριες να υποδεχθούμε- Αποκριάτικες δράσεις 2023

Οι Απόκριες είναι ένα πανηγύρι για μικρούς και μεγάλους που συνδυάζεται με χορό, παιχνίδι και παράδοση.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας αφού μάθανε την σημασία της Αποκριάς δημιουργήσαν αποκριάτικες κατασκευές!!

• Μάσκες αγελαδίτσες

•  “Ο μάγειρας της Αποκριάς ” που μας “ευχήθηκε Καλή Τσικνοπέμπτη”
  • Χαρούμενους Κλόουν

• Την ημέρα της Τσικνοπέμπτης ο Σύλλογος Γονέων κέρασε στα παιδιά σάντουιτς με σουβλάκι και “τσικνίσανε” .Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων!.
  • Επίσης τα παιδιά για να γιορτάσουν την μέρα αυτής χόρεψαν παραδοσιακά τραγούδια της αποκριάς. “το πιπέρι’ και τον “Χαραλάμπη”

Την επόμενη εβδομάδα στις 24 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε το μεγάλο αποκριάτικο πάρτυ. Τα παιδιά χόρεψαν στον προαύλειο χώρο του Δημοτικού σχολείου με το παραδοσιακό γαϊτανάκι και στην συνέχεια έπαιξαν παιχνίδια στο εσωτερικό του νηπιαγωγείου. Έπαιξαν χάσκα με καραμέλες και,αλευρομούρη .

• Και σαν συνέχεια όλων αυτών  ζύμωσαν την επόμενη εβδομάδα λαγάνες και έφαγαν σαρακοστιανά!

(Υπεύθυνη εκπαιδευτικός των δράσεων: Μαργαρίτη Ελένη)

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...