Codeweek 2023-Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 3ου Νηπιαγωγείου Αιγινίου συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού  2023 πραγματοποιώντας δράσεις εκπαιδευτική Ρομποτικής!

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο!

#CodeWeek
7-22 Οκτωβρίου 2023
Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.
Το θέμα μας είναι “Μία βόλτα στην πόλη” και συμμετέχουμε με πολλά άλλα σχολεία της Ελλάδας και του Ευρώπης!Στόχος της δράσης μας είναι να διαλέξουμε μία κάρτα π.χ. την κάρτα των ζαχαρωτών και να προγραμματίσουμε την  Βεε Βοτ  ,το ρομποτάκι μας, να φτάσει στο ζαχαροπλαστείο της πόλης μας!
Δράσεις εκπαιδευτικής ρομποτικής πραγματοποιήσαμε και στην διαδικασία εκμάθησης του πρώτου γράμματος του ονόματος μας!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...