Προγραμμα e-Twinning για σχολικό έτος2018-2019.”Η δράση του Αειφορούλη σε όλο τον κόσμό”.

Όλοι σχεδόν γνωρίζουμε για τους 17 παγκόσμιους στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης … Τον Σεπτέμβριο του 2015 η Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών στη Νέα Υόρκη έλαβε μια απόφαση που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μια ιστορική συμφωνία που θα επηρεάσει τη ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων.Αυτή είναι η υιοθέτηση 17 στόχων, γνωστών ως “στόχοι βιώσιμης ανάπτυξης”, που αντικατοπτρίζουν τις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις σε μια προσπάθεια αποτελεσματικής αντιμετώπισης όλων των χωρών σε παγκόσμια προβλήματα … Σε αυτήν την παγκόσμια συμφωνία, περισσότεροι από 150 ηγέτες που αντιπροσωπεύουν σχεδόν ολόκληρη την ανθρωπότητα έχουν δεσμευτεί να μετατρέψουν τον κόσμο μας σε έναν κόσμο χωρίς φτώχεια, πείνα και ανισότητα …. Ένας κόσμος αξιοπρεπούς εργασίας και καλής εκπαίδευσης, ένας ειρηνικός κόσμος χωρίς απειλή, η οποία μέσω των αρχών της βιώσιμης ανάπτυξης θα φροντίσει όχι μόνο τη σημερινή γενιά αλλά και τις μελλοντικές γενιές. Έτσι ο στόχος μας είναι να ευαισθητοποιήσουμε και να κινητοποιήσουμε όλους μας για ένα καλύτερο αύριο… Κυρίως για τα παιδιά μας… Οι μαθητές μας λοιπόν μέσω κοινών δράσεων ,που θα πραγματοποιηθούν κατά το πρόγραμμα e-twnning με τα σχολεία- συνεργάτες θα προσπαθήσουμε να διαδώσουμε αυτούς τους στόχους προς όφελος του πλανήτη μας….

Εικόνα1

Παρουσιάζοντας λοιπόν το σχολείο μας στους συνεργάτες μας δημιουργήσαμε ένα βίντεο όπου τονίζουμε την σημασία της Ειρήνης , αλλά και πως εμείς αντιλαμβανόμαστε την Ειρήνη.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...