4ος Θεματικός Κύκλος-Δημιουργώ και Καινοτομώ-2021-22

Τα παιδιά του 3ου Νηπιαγωγείου Αιγινίου πραγματοποίησαν τις δράσεις που προτείνονται στο εκπαιδευτικό υλικό του “Κουκλοπαίζουμε”/Εικαστικό Θέατρο Κούκλας Πράσσειν Άλογα ,στα πλαίσια του 4ου Θεματικού Κύκλου των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων. Παρουσίασαν την Ειρήνη του Αριστοφάνη και με τις κούκλες που δημιουργήσαν αλλά και τα ίδια ως ηθοποιοί! Μία δημιουργία χωρίς τέλος!

Μέσω του προγράμματος «Κουκλοπαίζουμε» εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης όλης της χώρας έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν και να εφαρμόσουν μέσω ψηφιακού υλικού σε τέσσερα απλά και δημιουργικά βήματα (Επιλογή Θέματος από την Διδακτέα Ύλη, Κατασκευή κούκλας, Εμψύχωση, και Δραματοποίηση) την δική τους κούκλα και να την εμψυχώσουν σε συνεργασία με τους μαθητές και τις μαθήτριες της τάξης τους.

Στόχος του προγράμματος είναι να βοηθηθεί ο/η εκπαιδευτικός στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ανά την Ελλάδα να καθοδηγήσει τους μαθητές να κατασκευάσουν κούκλες και να δραματοποιήσουν την διδακτέα ύλη.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...