Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου-Ενημέρωση προς τους μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας!

Σήμερα 8 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές και μαθήτριες του Νηπιαγωγείου μας ενημερώθηκαν για θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου στα πλαίσια μιας τηλεδιάσκεψης διακρατικού χαρακτήρα στην οποία συμμετείχαν συνολικά 255 Νηπιαγωγεία και Δημοτικά σχολεία από όλη την Ελλάδα! Στην τηλέ-συνάντηση αυτή η εκπρόσωπος του Κέντρου μας μίλησε για την ασφάλεια των προσωπικών μας δεδομένων, για τον διαδικτυακό εκφοβισμό, για τις απάτες στο διαδίκτυο, για ότι δεν πρέπει να επικοινωνούμε με αγνώστους, για το ότι στο Διαδίκτυο δεν υπάρχουν μόνο αλήθειες αλλά και πολλά ψέματα!

Ας μην ξεχνάμε και το μήνυμα-υποστηρικτή της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου που δημιούργησε το Νηπιαγωγείο μας στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου!:

“Δώσε στον εαυτό σου την σωστή αξία και μην δίνεις στο Διαδίκτυο την εξουσία!”

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...