Καθαρισμός ακτής Μεθώνης!-Παιδική Helmepa

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στη δράση καθαρισμού της παραλίας Μεθώνης στις 29-4-2023 έπειτα από σχετικό κάλεσμα που έγινε διαδικτυακά από το Τοπικό Συμβούλιο Μεθώνης και το Σύλλογο Εθελοντών του Δήμου Πύδνας Κολινδρού.

Οι μαθητές και μαθήτριες μας πραγματοποιούν το πρόγραμμα της Παιδικής Helmepa που ασχολείται με το 14ο στόχο αειφόρου ανάπτυξης και είναι ήδη ευαισθητοποιημένοι σε θέματα προστασίας του θαλάσσιου περιβάλλοντος. Προκειμένου να συμμετέχουν στην δράση αυτή ζωγράφισαν τα μπλουζάκια που έφεραν από το σπίτι τους ώστε να δώσουν το δικό τους μήνυμα στη δράση αυτή.

Στην δράση αυτή το Νηπιαγωγείο μας συνεργάστηκε

• με το Δήμο Πύδνας Κολινδρού
  • το Σύλλογο Εθελοντών
  • το Τοπικό Συμβούλιο Μεθώνης
  • το Νηπιαγωγείο Μεθώνης
  • Επίσης συνεργάστηκε με τους γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας που με τόση προθυμία αφιέρωσαν το πρωινό του Σαββάτου τους στην κοινωφελή αυτή δράση!

Αξιοσημείωτο ήταν επίσης το ενδιαφέρον των μαθητών μας για τον καθαρισμό της ακτής!

Μέσα από μία βιωματική δράση καλλιεργούμε περιβαλλοντικά υπεύθυνους πολίτες!

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...