ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ “ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ”,ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2021-2022

Στο πλαίσιο των δράσεων που υλοποιήθηκαν για τον 2ο θεματικό κύκλο των εργαστηρίων δεξιοτήτων “Φροντίζω το περιβάλλον”, τα παιδιά διαπραγματεύτηκαν θέματα σχετικά με την προστασία της θάλασσας .Ο τίτλος του προγράμματος μας ήταν “3ο Νηπιαγωγείο ,το θαλασσινό σχολείο”, με στόχο την ενίσχυση της γνώσης των παιδιών γύρω από το περιβάλλον και συγκεκριμένα του θαλάσσιου κόσμου. Οι δραστηριότητες  βασίστηκαν στο εκπαιδευτικό υλικό  της Παιδικής Helmepa με τίτλο «Η θάλασσα είναι ζωή»  προκείμενου να ενθαρρυνθεί η ενεργό δράση τόσο σε ατομικό όσο και συλλογικό επίπεδο για την επίτευξη του Στόχου 14:«Ζωή κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας» για τη βιώσιμη ανάπτυξη και παράλληλα να αναδειχθεί η αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπου και θάλασσας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...