Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA3 «Teachers4Europe: setting a Agora for Democratic Culture».ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2020-22

Το 3ο Νηπιαγωγείο Αιγινίου συμμετείχε στο  Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ KA3 «Teachers4Europe: setting a Agora for Democratic Culture» τα σχολικά έτη 2020,2021 και 2022.Ο τίτλος του προγράμματος ήταν“Looking  for European(star)treasure” (2020-21) και ” Looking for the European (Art ) treasure”(2021-22).Το πρόγραμμα αυτό υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Μεταξάτων ,της Κεφαλλονιάς. Στόχος του προγράμματος ήταν να μπορέσουν να μάθουν για τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσα από ένα «παιχνίδι» αναζήτησης αστεριών, των αστεριών της Ευρωπαϊκής σημαίας .Η αναζήτηση των αστεριών έγινε μέσα από ένα ταξίδι σε Ευρωπαϊκές χώρες και αφού ολοκληρώνονταν οι απαιτούμενες “δοκιμασίες” .Έτσι λοιπόν κάθε  χώρα έκρυβε μια “δοκιμασία” ,  κάθε “δοκιμασία”  ένα αστέρι και κάθε αστέρι μια αξία. Στο τέλος τα παιδιά μέσα από ένα πλήθος συνεργατικών δράσεων μάζεψαν τα δώδεκα αστεράκια, τα ενώσαν σε ένα κύκλο και σχημάτισαν την Ευρωπαϊκή σημαία.

Κατά το σχολικό έτος 2021-22 τα παιδιά γνώρισαν την Ευρώπη μέσα από ένα άλλο φάσμα ,το φάσμα της Τέχνης. Έτσι λοιπόν η συνεργασία με τους φίλους μας, πια από την Κεφαλλονιά συνεχίστηκε .Η ποίηση ,η ζωγραφική, η μουσική, η λογοτεχνία αποτελέσαν μερικές από τις παραμέτρους του προγράμματος ,με τις οποίες ασχοληθήκαμε . Το πρόγραμμα T4E  υλοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία συμβάλλοντας στην ανάπτυξη δεξιοτήτων των μαθητών μας και παράλληλα προάγοντας  κοινωνικές και πολιτικές ικανότητες τους .Επίσης υποστηρίζοντας  δημοκρατικές αξίες και θεμελιώδη δικαιώματα τα παιδιά μπόρεσαν να κατανοήσουν και να  αποκτήσουν μια διαπολιτισμική στάση  και συμπεριφορά.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...