Επίσκεψη ψαρά στο Νηπιαγωγείο μας.

Κατά την διάρκεια του προγράμματος της HELMEPA  με τίτλο “Βουτιά στον Ωκεανό” επισκέφθηκε το σχολείο μας ένας ψαράς ,ο οποίος ήταν και γονέας μαθητή μας ,ο κ. Εμμανουηλίδης Αλέξης. Μας γνώρισε το επάγγελμα του ψαρά καθώς  μας έδειξε και τα εργαλεία που χρησιμοποιεί για να ψαρέψει. Επίσης μας μίλησε για τους κινδύνους και τις απειλές που μπορεί να δέχεται η θάλασσα  και οι οργανισμοί της από την ασυνείδητη χρήση  του ψαρέματος και την υπεραλίευση.”Σεβόμαστε την θάλασσα και αυτή θα μας ανταμείψει, δεν είμαστε εχθροί της είμαστε φίλοι της” μας είπε ο  κ . Εμμανουηλίδης .Εντυπωσιασμένοι από τα σύνεργα του ψαρέματος με μεγάλη προσοχή παρακολουθούσαμε.Μάθαμε τι είναι τα νταούλια, και πως ξεμπερδεύουμε τα δίχτυα ακόμα μας είπε ότι για να πιάσει τα ψάρια πρέπει να βγει στην θάλασσα ,όταν είναι νύχτα, μας ακούστηκε πολύ δύσκολο αυτό. Επίσης μας τόνισε ο κ. Εμμανουηλίδης ότι υπάρχουν είδη προστατευόμενα και δεν πρέπει να τα  ψαρεύουμε και ότι υπάρχουν και χρονικές περίοδοι αναπαραγωγής των ψαριών ,όπου το ψάρεμα δεν επιτρέπεται τότε. Μας αποκάλυψε και μυστικά του για να γίνουμε και εμείς καλοί ψαράδες όπως τι δόλωμα να χρησιμοποιούμε για να πιάνουμε μεγάλα ψάρια.

Νταούλια ,Δίχτυα και Δολώματα.

IMG_7722

IMG_7731

Ενθουσιασμένοι από το επάγγελμα του ψαρά μόλις μπήκαμε μέσα στην αίθουσα πήραμε τα  παιχνίδια μας και αρχίσαμε να ψαρεύουμε.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...