3ο Νηπιαγωγείο Αιγινίου.

Το 3ο Νηπιαγωγείο Αιγινίου ιδρύθηκε στις 30-8-1978 (ΦΕΚ Α 136) και αρχικά λειτούργησε  σε νοικιασμένο κτίριο που βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το τωρινό. Σε αυτόν τον χώρο παρέμεινε για τρία χρόνια και στην συνέχεια φιλοξενήθηκε σε μια από τις αίθουσες του 3ου Δημοτικού σχολείου για 25 χρόνια .Το 2005  το νηπιαγωγείο απέκτησε τον δικό του αυτόνομο χώρο,πρόκειται για μια βαρέου τύπου κατασκευή ?προκάτ?.Το νηπιαγωγείο σε πρώτη φάση λειτουργούσε με παιδιά της περιοχής του Παλαιού Σιδηροδρομικού Σταθμού.Κατόπιν από το 1988  και εφόσον είχαν κλείσει αρκετά μικρά (σε αριθμό μαθητών)Νηπιαγωγεία γειτονικών χωριών επανδρώθηκε μαθητικά από τα παιδιά της Μεγάλης Γέφυρας,του Λιβαδίου ,των Παλιαμπέλων και του Καταχά .Το 2011 το Νηπιαγωγείο από μονοθέσιο κλασσικό μετονομάστηκε σε 2/θ  ολοήμερο νηπιαγωγείο, σύμφωνα με το ΦΕΚ 1573/ΤΒ΄/2011.

Οι εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στο 3ο Νηπιαγωγείο Αιγινίου είναι: η Μαργαρίτη Ελένη  , Διευθύντρια του Νηπιαγωγείου και η Ταχτσίδου Ελισάβετ , εκπαιδευτικός.

Τηλ.επικοινωνίας:2353024354

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...