Ήθη και Έθιμα του Πάσχα στην Έλλάδα.

Ένας από τους γνωστικούς τομείς του προγράμματος του Νηπιαγωγείου είναι και η μελέτη περιβάλλοντος .Σκοπός λοιπόν αυτού του εκπαιδευτικού σχεδιασμού του Νηπιαγωγείου είναι και η διερεύνηση του ανθρωπογενούς περιβάλλοντος που ανήκει σε αυτή την μαθησιακή περιοχή, προκειμένου να επιτευχθεί η ολόπλευρη ανάπτυξη του παιδιού. Στο πλαίσιο αυτής της μελέτης εντάσσονται και τα θέματα που αφορούν την παράδοση ,τον πολιτισμό ,την θρησκεία, τα ήθη και έθιμα του τόπου αλλά και της χώρας γενικότερα.Αξίζει να σημειωθεί ότι τα γεγονότα που διαδραματίζονται κατά την Μεγάλη Εβδομάδα δεν είναι πολύ εύκολο να τα εξηγήσουμε στα παιδιά του νηπιαγωγείου ,θα προσπαθήσουμε όμως με απλά λόγια να εξηγήσουμε στα παιδιά τι σημαίνουν αυτές οι μέρες για τους Χριστιανούς όπως επίσης και τα έθιμα που ακολουθούν τις μέρες αυτές .

Δραστηριότητα 1η:

Ένα από τα έθιμα που μας εισάγουν στην Μεγάλη Εβδομάδα είναι τα κάλαντα του Λαζάρου. Το Σάββατο του Λαζάρου, το έχει περιβάλει ο λαός μας με όμορφα έθιμα. Ένα εξ αυτών είναι και τα κάλαντα, τα τραγουδούν μόνο κορίτσια, οι λεγόμενες «Λαζαρίνες». Από την προηγούμενη ημέρα έχουν συλλέξει άνθη και με αυτά έχουν στολίσει καλαθάκια με τα οποία γυρνούν από σπίτι σε σπίτι και ντυμένες με τοπικές ενδυμασίες τραγουδούν το Λάζαρο και εισπράττουν ένα μικρό φιλοδώρημα, χρήματα, αυγά. Στο νηπιαγωγείο μας συνηθίζουμε να τηρούμε το έθιμο αυτό και να λέμε τα κάλαντα στις γειτονιές γύρω από το σχολείο μας.(η φωτογραφία είναι από παλαιότερες στιγμές)

IMG_7114

Στον σύνδεσμό που ακολουθεί μπορούμε να ακούσουμε τα κάλαντα:https://www.youtube.com/watch?v=RwTQ6ghJCM4

Επίσης εκείνη την μέρα οι νοικοκυρές, λέει η παράδοση, κάνουν και λαζαράκια. Οι γυναίκες ζυμώνουν για τα παιδιά μικρά ψωμάκια, τα οποία τα ονομάζουν «Λαζαράκια», «Λαζάρηδες» ή αλλιώς και «Λαζαρούδια», στα οποία δίνουν το σχήμα ανθρώπου σπαργανωμένου, όπως παριστάνεται στις εικόνες ο Λάζαρος, λέγοντας: «Λάζαρο, αν δεν πλάσεις, ψωμί δεν θα χορτάσεις». Όσα παιδιά έχει η οικογένεια τόσους «λαζάρηδες» πλάθουν.

lazarakia1

Δραστηριότητα 2η:

Σε συνέχεια της θεματικής μας, λοιπόν σήμερα θα ασχοληθούμε με την Μεγάλη Πέμπτη. Η Μεγάλη Πέμπτη είναι η τέταρτη ημέρα της Μεγάλης Εβδομάδας, της εβδομάδας δηλαδή που προηγείται και καταλήγει στη γιορτή του Πάσχα.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ

p1ca8ohdo81av91a7a1m1h1l421eqk4_382x182

Ο Χριστός και οι μαθητές του συγκεντρώνονται για τελευταία φορά στο Μυστικό Δείπνο. Ο Χριστός ευλογεί το ψωμί και το κρασί και λέει στους μαθητές του: «Πάρτε να φάτε από αυτό, αυτό είναι το σώμα μου και πιείτε από αυτό όλοι αυτό είναι το αίμα μου». Έτσι πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά το Μυστήριο της Θείας Κοινωνίας.Ο Χριστός επίσης, τους λέει ότι κάποιος ανάμεσά τους θα τον προδώσει και εννοεί τον Ιούδα τον Ισκαριώτη που τον πρόδωσε για λεφτά (30 αργύρια).

11efa28443d7ecb404f116acede0cb44

Στην συνέχεια ο Ιησούς πήγε με τους μαθητές του στον κήπο των ελαιών ή αλλιώς στον κήπο της Γεσθημανής να προσευχηθεί.Ο Ιησούς ενώ ζήτησε από τους μαθητές του να ξαγρυπνήσουν μαζί του, τους βρήκε τρεις φορές να κοιμούνται. Προσευχήθηκε θερμά στον Θεό τον Πατέρα του.«Ας γίνει όπως Εσύ θέλεις», ήταν τα τελευταία λόγια του Ιησού.

200px-Kiss_of_Judas

Μετά από λίγη ώρα ακούστηκαν φωνές και φασαρία στον κήπο της Γεσθημανής και ο Ιούδας έτρεξε και φίλησε το Χριστό. Τότε ο Χριστός του είπε :Με ένα φιλί προδίδεις το δάσκαλό σου;

untitled

Οι στρατιώτες οδηγούν το Χριστό μπροστά στον Πόντιο Πιλάτο για να τον δικάσει και εκείνος είπε: «Εγώ νίπτω τας χείρας μου», δηλαδή για μένα αυτός ο άνθρωπος είναι αθώος. Ωστόσο όμως τον δίκασαν ,τον μαστίγωσαν και μετά τον Σταύρωσαν. Ο Χριστός ακόμα και πάνω στον σταυρό χλευάστηκε, δηλαδή τον κορόιδευαν και του φερόντουσαν πάρα πολύ άσχημα. Ο Χριστός τα υπέμενε όλα με υπομονή.

[el]image1

Αξίζει όμως να προσθέσουμε ότι πέρα από την θρησκευτική σημασία της μέρας αυτής ,η Μεγάλη Πέμπτη συνοδεύεται και από κάποια συμβολικά έθιμα .Ένα από τα πιο διαδεδομένα έθιμα είναι το βάψιμο των αυγών, ένα έθιμο ενισχυμένο με τον συμβολισμό του κόκκινου χρώματος από το αίμα της θυσίας του Χριστού και αποτελεί για το Πάσχα απαραίτητο σύμβολο. Το αυγό συμβολίζει τον τάφο του Χριστού που ήταν ερμητικά κλειστός, όπως το περίβλημα του αυγού , αλλά έκρυβε μέσα του τη «Ζωή», αφού από αυτόν βγήκε ο Χριστός και αναστήθηκε. Μπορεί τα τελευταία χρόνια τα αυγά το Πάσχα να βάφονται σε διάφορα χρώματα, όμως η παράδοση τα θέλει κόκκινα. Οι εξηγήσεις που υπάρχουν, είναι πολλές. Μία από τις πιο αποδεκτές είναι πως το κόκκινο συμβολίζει το αίμα και τη θυσία του Ιησού. Μια άλλη εξήγηση θέλει μία γυναίκα να μην πιστεύει την είδηση της Ανάστασης Του Ιησού και να λέει: «Όταν τα αυγά που κρατώ θα γίνουν κόκκινα, τότε θα αναστηθεί και ο Χριστός». Και τότε αυτά έγιναν κόκκινα»! Επειδή λοιπόν το βάψιμο των αυγών γινόταν τη Μεγάλη Πέμπτη γι αυτό και τη λέγαν Κόκκινη Πέφτη ή Κοκκινοπέφτη.

ee9afd0802bfe8a5d1a0ff9348614b5f_L

Επίσης εκείνη την μέρα κρεμούν και ένα κόκκινο μαντήλι έξω από το σπίτι για το καλό, όπως λέει το έθιμο.

Στους παρακάτω συνδέσμους προτείνονται διάφοροι τρόποι για να βάψουμε αυγά:

Πολύχρωμα αυγά:https://www.youtube.com/watch?v=gSpY33pVoGM

Βάψιμο με φυσικό τρόπο:https://www.youtube.com/watch?v=xyZ8PP892ng

Βάψιμο αυγών με κλωστές: https://www.youtube.com/watch?v=KZtFMwjAOlo

Φυσικά υπάρχουν και πολλοί άλλοι θα σας προτείναμε αν επιθυμείτε να βάψετε τα δικά σας αυγά με τον τρόπο που θέλετε και να μας το παρουσιάσετε.

Φύλλο εργασίας:

030339db19529785c8ccc84a695a5af8

Εκπαιδευτικά αποτελέσματα ανατροφοδότησης των εργασιών από τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας.

IMG-618b368648133bd6d42535bf5b05ec2d-V

IMG-1660f1e80db637f8805ca099179a66de-V

IMG_20200413_205704

IMG_20200414_134721

Τα Λαζαράκια των παιδιών.

20200411_204233

20200411_204536

20200411_205619

20200411_213744