5 Ιουνίου-Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2020

αρχείο λήψης   Με στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της παγκόσμιας κοινότητας σε θέματα περιβάλλοντος, ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) θεσμοθέτησε το 1972 την 5η Ιουνίου ως Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος. Τη φετινή χρονιά το θέμα-σύνθημα της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος είναι: «Η Ώρα της Φύσης» και εστιάζει στη βιοποικιλότητα.

Οι μαθητές μας έδωσαν το δικό τους μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος γράφοντας συνεργαζόμενοι ένα ποίημα το οποίο στη συνέχεια εικονογράφησαν  ¨κυρία το ποίημα μας είναι πολύ ωραίο γιατί να μην κάνουμε και ζωγραφιές για να το  κάνουμε ομορφότερο;” Έτσι και έγινε λοιπόν διάλεξε ο καθένας την εικόνα που ήθελε να ζωγραφίσει και έκαναν ένα ποίημα με εικόνες.Επίσης πρότειναν τίτλους και ψήφισαν τον τίτλο που άρεσε στους περισσότερους.Ενεργοί πολίτες με ομαδικό πνεύμα και ισχυρά ιδεώδη όπως η Δημοκρατία και η συνεργασία!

Να προσέχουμε τη Γη!

Ο πλανήτης μας η Γη μοιάζει σα μια μπάλα.

Έχει πάνω της παιδιά,σπίτιαIMG_9635,δέντραIMG_9637

μαγαζιάIMG_9627

χώρες και χωριά

αλλά και μια παιδική χαρά

και πολλά πολλά σχολεία.IMG_9629

Προστατέψτε τον πλανήτη,

το γαλάζιο μας το σπίτι,

από τα καυσαέρια και τα πολλά αέρια,

μην ρίχνετε σκουπίδια,

γιατί η Γη μας η καλή θα αρρωστήσει

και θα ανεβάσει πυρετό.IMG_9630

Και μέσα στο βυθό το καθαρό

που φύκια έχει ένα σωρόIMG_9636

μην ρίχνετε πετρέλαιο,

γιατί αυτό μολύνει το αλμυρό νερό.

Τα ψάρια θα ψοφήσουν,IMG_9631

οι άνθρωποι δεν θα μπορούν να κολυμπήσουν

και ούτε να ψαρέψουν και θα κινδυνέψουν.IMG_9634

Γι’ αυτό τη Γη να αγαπάμε