ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ 3ου ΘΕΜΑΤΙΚΟΥ ΚΥΚΛΟΥ “ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ”.ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ 21+.ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2020-2021

Στα πλαίσια της πιλοτικής εφαρμογής των εργαστηρίων Δεξιοτήτων 21+ που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας κατα το σχολικό έτος 2020-2021 όλοκληρώθηκε και ο 3ος Θεματικός κύκλος  “ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ”.Ο τίτλος του προγράμματος ήταν “Δικαίωμα έχω να ξέρω σε τι διαφέρω”.Το εκπαιδευτικό υλικό βασίστηκε στην Εκπαιδευτική βαλίτσα του 2Π της Action aid. Η εκπαιδευτική βαλίτσα 2Π είναι ένα υλικό που προσεγγίζει την έννοια της ενεργής πολιτειότητας με έναν πρωτότυπο και καινοτόμο τρόπο. Το υλικό αναπτύσσεται πάνω στην εξής ιδέα /σενάριο: Ο κύριος 2Π είναι ένας άνθρωπος που αναρωτιέται πώς λειτουργεί ο κόσμος και ποιος είναι ο ρόλος μέσα σε αυτόν. Έτσι, ξεκινάει να ταξιδεύει γνωρίζοντας ανθρώπους και τις ιστορίες τους. Ανακαλύπτει τα θαυμαστά αλλά και τα παράδοξα του κόσμου και προσπαθεί για γίνει και αυτός μέρος της δημιουργίας ενός κόσμου, που όλοι οι άνθρωποι θα ζουν με αξιοπρέπεια. Με αφορμή, λοιπόν, τα ταξίδια του 2Π και την βαλίτσα του, που περιέχει μια πληθώρα οπτικοακουστικού και απτικού υλικού και οδηγό βήμα-βήμα δραστηριοτήτων, το υλικό προσεγγίζει και  καλλιεργεί εκείνες τις δεξιότητες και τις αξίες στους μαθητές/τριες, προκειμένου να αποκτήσουν την ταυτότητα του ενεργού πολίτη.Στόχος του θεματικού κύκλου ήταν να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας στα ανθρώπινα δικαιώματα αλλα παράλληλα να διαμορφώσουν μια υγιή προσωπικότητα και μέσα από την γνώση των δικαιωμάτων τους και να κατανοήσσουν την σημασία του ενεργού πολίτη. Τα παιδιά καταφέρνουν και  αναπτύσσουν δεξιότητες όπως :επικοινωνία, δημιουργική και κριτική σκέψη, κοινωνικές ικανότητες και ικανότητες που σχετίζονται με την ιδιότητα του πολίτη.

Οι δράσεις και τα αποτλέσματα του συγκεκριμένου θεματικού κύκλου παρουσιάζονται στο παρακάτω συγκεντρωτικό βίντεο:

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...